Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Sizlere Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?

Question Ürünlerin Kargo Aşaması Hakkında Bilgi Verebilir misiniz ?
Answer

Tamamlanan alışverişlerin kontrolleri sağlanarak, ürünleriniz 24 saat içerisinde kargoya teslim edilir. Kargoya teslim edilen ürünlerinizin Takip Numaraları sizlere özel olarak iletilir.

Question Kargo Ücretleri Hakkında Bilgi Alabilir miyim ?
Answer

Sitemizden yapılan tüm alışverişlerinizde, ürün fark etmeksizin ' Ücretsiz Kargo ' fırsatından yararlanabilirsiniz.

Question Satın Alımı Nasıl Gerçekleştirebilirim ?
Answer

Beğendiğiniz ürünleri '' Sepete Ekle'' butonuna tıklayarak Alışveriş Sepetinize ekledikten sonra, sizlerden talep edilen iletişim ve adres bilgilerinizi girerek sipariş sürecini tamamlayabilirsiniz. Bilgilerinizi eksiksiz girmeye özen gösteriniz. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda, kargo işlemleri gerçekleşecektir.

Question Hangi Satın Alım Yöntemleri Mevcut ?
Answer

Sitemiz üzerinden ;

Kredi Kartı / Banka Havale/EFT ve Hediye Kartı ile satın alım gerçekleştirebilirsiniz. 

Question Siparişimde Değişiklik Yapabilir miyim ?
Answer

Siparişinizin içerisinde değişiklik yapılamamaktadır. Siparişinizde değişiklik yapmak isterseniz eğer siparişiniz kargoya verilmediyse eski siparişinizin ödemesi iade edilir. Daha sonra tekrar yeni bir sipariş oluşturmanız gerekmektedir. Eğer siparişiniz kargoya teslim edildiyse ürünleri tarafımıza değişim talebiyle göndermeniz gerekmektedir.

Question Havale/EFT ödememi gerçekleştirdikten sonra ne yapmalıyım?
Answer

Ödemenizi gerçekleştirdikten sonra, hangi bankaya ödeme yaptıysanız ödemenizin bilgisini mesaj olarak Ad-Soyad-Ürün şeklinde bilgi@leganty.com adresine mail atmanız gerekmektedir. Manuel olarak kontrol edilmektedir.